poniedziałek, 9 czerwca 2014

Biżuteria dawniej i dziś - konkurs plastyczno-techniczny dla dzieci i rodziców

Biżuterię można traktować zarówno bardzo poważnie, jak i z przymrużeniem oka. Można ją nosić w charakterze symbolu, ale równie dobrze jako zabawny, „jednorazowy” element modnej kreacji. Ważne, by cieszyła ona oko noszącego i sprawiała nam radość.

ZAPROJEKTUJ BIŻUTERIĘ -  Plastyczno-techniczny konkurs dla dzieci
 i rodziców.


 


Według odkryć archeologicznych biżuteria towarzyszyła człowiekowi od zawsze.  Co ciekawe, taka biżuteria przysługiwała początkowo jedynie mężczyznom. W czasach starożytnych noszono amulety, które miały magiczną moc, chroniły przed złem. Wtedy w charakterze ozdób, ludzie nosili kamyki, muszle, kości oraz zęby zwierząt. Od najdalszych dziejów biżuteria była używana także jako oznaki władzy. Z czasem zaczęto odkrywać nowe materiały oraz sposoby ich produkcji. Już w czasach starożytnych kobiety rozkochane były w klejnotach. Nie mniej jednak wtedy dostępne one były tylko dla najbogatszych dam. Zazwyczaj biżuteria artystyczna ukrywana była w szkatułkach i sejfach, bowiem była prawdziwym skarbem dla właścicielki. To co różni dawną biżuterię od tej, która wykonywana jest dzisiaj jest masowość. W przeszłości obróbka metali czy inne przygotowanie biżuterii związane było z rzemieślnictwem. Nie produkowano biżuterii, ale wykonywano ją – była więc unikatowa. Dzisiaj sklepy oferują biżuterię, której wzory powtarzają się. Dziś biżuteria stanowi nieodłączny element wyglądu prawie każdego człowieka. Któż z nas nie lubi biżuterii. Jeśli nie noszonej przez siebie, to na pewno przez bliskich.

Obecnie biżuterię nosi się głównie dla ozdoby, ale nie tylko. Powszechnie stosuje się także "święte" wisiorki w postaci rozmaitych symboli religijnych czy amuletów mające chronić przed złem. Współcześnie jednak wiele pań wciąż docenia pojedyncze egzemplarze biżuterii wykonanej ręcznie i w unikatowym egzemplarzu. Wzbogacana jest ona najczęściej kamieniami i minerałami szlachetnymi, które sprawiają, ze staje się prawdziwym obiektem pożądania. W niektórych krajach stosuje się także biżuterię jako symbol władzy - na przykład brytyjska korona królewska jest ozdobiona największym brylantem na świecie - Wielką Gwiazdą Afryki.



Cele konkursu:

- Rozwijanie umiejętności plastycznych, wyobraźni i kreatywności dzieci,


- Wzbogacanie warsztatu plastycznego
 i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych;
- Zapoznanie się z historią powstawania biżuterii.

Temat. „Biżuteria dawniej i dziś”.

  1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i rodziców.
  2. Technika prac: dowolna kompozycja płaska (projekt w formie plakatu) lub przestrzenna (sznurek, papier, modelina, nici, filc, drut, surowce wtórne, i inne).
  3. Format pracy: dowolna.
  4. Kryteria oceny:
    - Oryginalność, pomysłowość;
    - Walory artystyczne (technika, kolorystyka);
    - Estetyka.
  5. Do konkursu można zgłaszać różne rodzaje biżuterii (korale, broszki, bransoletki, pierścionki, spinki do krawata, kolczyki i inne noszone przez ludzi dawniej i w dzisiejszych czasach).
  6. Przewidziane są nagrody.
  7. Praca powinna zawierać metryczkę (imię i nazwisko autora, grupę).
  8. Prace należy dostarczyć do 23 czerwca 2012 r. do swoich grup przedszkolnych.
 
organizatorki konkursu: Agnieszka Karga
Ewa Grzegorek
Grażyna Łuszczyńska
Dorota Kulik
 





 http://bizuteria-luna.blogspot.com/2011/01/bizuteria-dawniej-i-dzis.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz