wtorek, 3 czerwca 2014

Prezentacja o Skarbach

Na początku, dzieci czynnie uczestniczyły  w prezentacji na temat Skarbów Ziemi. Co to znaczy czynnie? Najpierw same musiały szukać w sali poukrywane skarby (zawinięte w sreberka), a potem posłuchać wykładu na ich temat. Były to kryształy, bursztyny, srebro, mosiądz, glina, węgiel, sól kuchenna,
sól w bryłkach, piasek pustynny, piasek z nad morza, inne ciekawe przedmioty.
























Oto kilka slajdów z naszej prezentacji:


 
Okazuje się, że nikt nie wie, ile dokładnie lat liczy nasza planeta... Jeszcze kilka milionów lat temu Ziemię zamieszkiwały głównie dinozaury, a potem mamuty. Człowiek nie dowiedział się wszystkiego o Ziemi. Bogactwa naturalne wiążą się z przeszłością geologicznymi, czyli zjawiskami jakie miały miejsce miliony lat temu i budową geologiczną.
Wiedzy o przeszłości dostarczają nam na przykład kawałki bursztynu, w których czasami można odnaleźć skamieniałe owady i kawałki drzew. 

 O materii, z której zbudowany jest wszechświat, dowiedzieć się możemy z kolei dzięki meteorytom, które spadają na Ziemię. Do dziś można odnaleźć ich kawałki. Są bardzo cenne, bo pozwalają nam zajrzeć daleko w głąb kosmosu.

 
Gleba to cienka i delikatna warstwa lekkiego materiału, pokrywająca twarde skały na większości powierzchni Ziemi. To dzięki glebie istnieje świat roślin i zwierząt. Gleba zbudowana jest z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich są minerały lub inny materiał skalny pochodzący ze znajdujących się niżej warstw. Drugim są związki  powstałe z obumarłych roślin lub szczątek organizmów zwierzęcych, które jak klej łączą luźne minerały w jedną całość. Kolejnym elementem są żywe organizmy - zwierzęta ryjące: np. dżdżownice spulchniające glebę, oraz bakterie i grzyby rozkładające związki organiczne. Około dwóch piątych objętości wielu gleb stanowi pusta przestrzeń wypełniona powietrzem lub wodą. Różna jest ilość wody w poszczególnych rodzajach gleb, a także ilość substancji odżywczych, wykorzystywanych przez poszczególne rośliny. Gleba jest środowiskiem, w którym rozrastają się korzenie roślin; jest ona magazynem wody oraz składników mineralnych,
z którego czerpią je rośliny. 


 
Węgiel kamiennyskała osadowa pochodzenia roślinnego, powstała głównie ze szczątków roślinnych, które bez dostępu tlenu uległy uwęgleniu. Ma czarną barwę, matowy połysk, czarną rysę. Węgiel kamienny stosowany jest powszechnie jako paliwo. Spalanie paliw kopalnych powoduje także zmiany klimatu :-((



 
Ropę transportuje się na dwa sposoby. Na terenach lądowych najbardziej opłacalny ekonomicznie jest transport rurociągowy. Chociaż rurociągi można budować nawet pod morzem, to jest to bardzo wymagający ekonomicznie i technicznie proces, ięc większość ropy naftowej jest transportowana na morzu przez tankowce. Jest stosowany do otrzymywania m.in. benzyny, nafty, olejów, parafiny, smarów, asfaltów, Ropa naftowa może skazić środowisko ;-(( Surowa ropa naftowa wydobywana ze złoża jest cieczą barwy zwykle ciemnobrunatnej o ostrym zapachu, nierozpuszczalną w wodzie. Jest ona cieczą palną.
Ropę naftową wydobywa się wiercąc w ziemi otwory, tzw. odwierty, na głębokość 1 km i więcej.



 
Gaz ziemny jest bezwonny.  Gaz ziemny jest mniej szkodliwy dla środowiska niż inne źródła energii. Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwem – rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego, gaz zbierający się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod wysokim ciśnieniem. gaz ziemny podlega procesowi nawaniania. Działanie to służy nadaniu mu specyficznego zapachu wyczuwalnego w przypadku wystąpienia nieszczelności instalacji gazowej
(w domach), a w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania. Gaz ziemny wydobywany jest ze złóż poprzez odwierty.

 
Nikiel używany jest często do produkcji oprawek okularów i taniej biżuterii co może sprawić problemy alergikom. Najważniejsze zastosowanie technologiczne cynku to pokrywanie nim blach stalowych, w celu uodpornienia na korozję. Stosowany jest do zabezpieczania naczyń stalowych, stosowanych w przemyśle spożywczym, np. puszek do konserw oraz konwi na mleko.
 
Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach. Złoto stosuje się również
w
stomatologii, elektronice i innych zastosowaniach, w tym nawet w przemyśle spożywczym. Złoto jest żółte. Złoto jest wydobywane w kopalniach głębinowych, ma piękny kolor i blask, ponadczasowa trwałość, a równocześnie względna łatwość obróbki sprawiły, że ze złota od najdawniejszych czasów wyrabiano przedmioty, pełniące funkcje przede wszystkim ozdobną. Złotem płacono, złoto kupowano, w złocie lokowano majątek, złota pożądano lub tracono za nie życie.









Z wapieni wyrabia się przede wszystkim cement i wapno. Gipsy znajdują zastosowanie w budownictwie (szpachlowanie, tynkowanie), w modelarstwie, w stomatologii, chirurgii. Piasek stosowany jest do produkcji szkła. Lessy, wyrabia się z nich cegłę i klinkier. Kaolin, wyrabia się z nich ceramikę ozdobną i stołową.
















Krzemień - dzięki któremu mamy piękną biżuterię, a dawniej służył do zapalania ognia.
Następnie dzieci miały zadaną pracę domową. W domu musiały zastanowić się i narysować najbardziej potrzebny naturalny skarb ziemi, jaki jest potrzebny ludziom. Myślę, że teraz dzieci mogą zrobić wykład rodzicom, omawiając slajdy powyżej :-) Drodzy Rodzice, Wy także odpowiedzcie na pytanie dzieci "Jaki naturalny skarb ziemi jest Waszym zdaniem najbardziej potrzebny człowiekowi?"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz